TradeMilk | Europejskie Skarby MleczneTradeMilk | Europejskie Skarby Mleczne

Dlaczego warto spożywać produkty mleczne

Mleko i jego produkty pierwotnie zagościły w jadłospisie ludzi w okresie rewolucji neolitycznej, która była procesem przechodzenia od łowiectwa i zbieractwa do rolniczo-hodowlanego trybu życia. Początkowo ludzie ograniczali się jedynie do spożywania przetworów, takich jak sery czy jogurt. Dziś jednak mamy do czynienia z szeroką gamą produktów, które stanowią podstawę diety większości krajów europejskich. Ich spożycie osiągnęło największy wzrost w Europie w ciągu ostatnich 500 lat, osiągając średni poziom 245kg rocznie na osobę w latach 2010 - 2012 (źródło: OECD-FAO Agricultural Outlook 2013 - © OECD 2013) w porównaniu do 23kg/os. w Chinach w 2013r. (źródło: Copa Cogeca, Raport Prasowy 12.05.2014).

Major dairy product consumption (in milk equivalent); źródło: OECD-FAO Agricultural Outlook 2013 - © OECD 2013

Na popularność wyrobów mlecznych niewątpliwie wpływa wiele czynników, takich jak smak, różnorodność, uniwersalność, ale również ich liczne walory odżywcze. Są one przede wszystkim bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Dr Hans de Beer z International Institute of Social History w Holandii na łamach czasopisma „Economics and Human Biology” opublikował wyniki badań, które dowodzą, iż dzieci, spożywające mleko rosną o 0,4cm więcej w ciągu roku niż ich unikający tego napoju rówieśnicy. Swoje wnioski oparł o badania przeprowadzone od 1926r. w renomowanych światowych ośrodkach (źródło http://nauka.newsweek.pl/mleko-wspomaga-dzieci-rozwoj-mleko-dla-dziecka-newsweek-pl,artykuly,272382,1.html). Wapń ma pozytywny wpływ na takie funkcje jak np. budowanie kości i zębów, krzepnięcie krwi, obniżanie ciśnienia, przekazywanie impulsów nerwowych (źródło Harvard School of Public Health). Należy także podkreślić fakt, iż produkty mleczne oprócz zawartości wapnia, mają w swoim składzie witaminę D, ułatwiającą jego wchłanianie. Innymi związkami, które przyczynia się do budowania mocnych kości są fosfor i proteiny, będące materiałem budulcowym organizmu (źródło: Dietary protein and skeletal health: a review of recent human research; 2011; National Center for Biotechnology Information). Badania wskazują, iż niskie spożycie protein może negatywne wpływać na zdrowie układu kostnego (Dietary protein: an essential nutrient for bone health; 2005; NCBI). Co więcej produkty mleczne, działają znacznie skuteczniej niż suplementy wapnia, a codzienne spożycie jogurtu może zmniejszać ryzyko złamań kości (Dairy products, yogurts, and bone health; 2014; The American Journal of Clinical Nutrition).

Wśród minerałów i witamin znajdujących się w mleku, serach i jogurtach można wymienić także potas, magnez, selen, ryboflawiny, witaminy A, B-12, B-5 i niacynę (źródło: Food and Agriculture Organization of the United Nations, ‘MILK and dairy products in human nutrition’).

从2018年起乳制臻品项目由牛奶推广基金资助。

Od 2018 roku projekt jest finansowany że środków Funduszu Promocji Mleka.