TradeMilk | Europejskie Skarby MleczneTradeMilk | Europejskie Skarby Mleczne

Mleko krowie i produkty mleczne w codziennej diecie

Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki pokarmowe różni się nie tylko wraz z wiekiem, ale zależne jest również od płci, stanu zdrowia, czy aktywności. Nie ma zatem uniwersalnej diety. Każdy organizm reaguje także inaczej na daną grupę produktów i inaczej przyswaja spożywany pokarm. Podobnie jest z mlekiem i produktami mlecznymi. Jednakże, pomimo grona sceptyków, nadal zajmują one wysoką pozycję wśród pokarmów zalecanych w codziennej diecie.

Pomimo, iż plany żywieniowe dzieci są bardzo różne, podobnie, jak opinie pediatrów, często można spotkać się z zaleceniami, aby już po 1 r.ż. zacząć wprowadzać do diety dziecka mleko, a także wybrane jego produkty, np. kefir. Należy oczywiście robić to stopniowo, sprawdzając, czy nie występują objawy alergii lub nietolerancji laktozy. Mleko jest bardzo ważne w diecie dzieci, z uwagi m.in. na wysoką zawartość wapnia, który jest kluczowy na etapie wzrostu. Początkowo, polecane są jednak małe ilości, gdyż zawarte w mleku białko oraz sole mineralne mogą obciążać organizm malucha.

Wraz z rozwojem dziecka, nie tylko można zwiększać różnorodność produktów mlecznych w jego diecie, ale także ilość. Rynek oferuje na tyle szeroki asortyment produktów, że zarówno dzieciom, jak i sobie, osoby dorosłe mogą dobrać odpowiednie wyroby mleczne tak, aby były zgodne z ich potrzebami i oczekiwaniami.

Mleko i poszczególne produkty mleczne również różnią się między sobą. Można je zatem dobierać do swoich potrzeb, np. sugerując się zawartością tłuszczu. Osoby, które muszą ograniczać jego spożywanie (np. odchudzające się, czy dbające o właściwy poziom cholesterolu) mogą sięgać po te wyroby mleczne, które mają obniżoną zawartość tłuszczu. Podobnie, dostępne są na rynku produkty mleczne o różnej zawartości cukru. Warto przy tym pamiętać, że tzw. produkty „light” (o niskiej zawartości tłuszczu) często są dodatkowo dosładzane. Podobnie produkty, które zawierają na pozór mniejsze ilości cukru, mogą zawierać fruktozę, która przecież również jest cukrem.

Gama produktów mlecznych jest na tyle szeroka, że można wybrać odpowiedni dla siebie produkt nie tylko pod kątem składu, ale również smaku. Producenci oferują pod tym względem bogaty asortyment, np. mleczek smakowych, jogurtów, czy serów. Wiele z nich urozmaicają różnorodne dodatki, np. mussli, czy kawałki czekolady- w przypadku jogurtu lub papryka, pomidory, czy zioła- w przypadku serów. Wśród artykułów mlecznych można również znaleźć produkty tzw. żywności funkcjonalnej, tj. mającej szczególne prozdrowotne działanie na organizm. Wśród tej grupy produktów, które niewątpliwie skierowane są do specjalnej grupy konsumentów (np. z uwagi na specjalną dietę) można wyróżnić artykuły mleczne o zmodyfikowanym odpowiednio składzie, np. niskolaktozowe, bezlaktozowe, hipoalergiczne, wzbogacone w wapń lub w witaminy, a także wzbogacone w składniki funkcjonalne, np. bakterie probiotyczne, czy z dodatkiem steroli i stanoli ograniczających przyswajanie cholesterolu.

Komponując swoją dietę, która miałaby uwzględniać mleko i produkty mleczne należy wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę reakcję organizmu na tego rodzaju nabiał, podobnie, jak w przypadku wprowadzania mleka do diety dziecka. Istnieje bowiem ryzyko nietolerancji laktozy lub alergii. Warto zaznaczyć, że nietolerancja laktozy nie musi być związana z całkowitym wykluczeniem z diety mleka i produktów mlecznych. Może polegać ona jedynie na niedoborze laktazy, a więc mleko i produkty mleczne można spożywać wtedy w ograniczonych ilościach lub sięgać po te produkty, z obniżoną zawartością laktozy. Nietolerancja laktozy występuje także podczas różnego rodzaju chorób. Po ustaniu choroby można zatem na nowo wprowadzać do diety mleko i jego wyroby. Alergie mogą mieć również charakter czasowy i wraz z wiekiem oraz stopniowym wprowadzaniem mleka i/lub produktów mlecznych do diety można z nich „wyrosnąć”.

Dlaczego warto uwzględnić mleko i jego produkty w diecie? Powodów jest wiele. Poniżej kilka argumentów za włączeniem mleka i przetworów mlecznych do codziennej diety.

Spożywanie mleka pozwala na pokrycie w znacznym stopniu zapotrzebowania organizmu na tłuszcz, białko i wapń. Mleko dostarcza organizmowi wielu składników mineralnych. W największej ilości występują w nim fosfor, potas, a przede wszystkim wyżej wspomniany wapń[1]. Zawiera również m.in.: sód, magnez, witaminy takie jak: A, D, E, K, witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12) oraz PP, C, K a także kwas pantotenowy, kwas foliowy, kwas nikotynowy, inozytol i cholinę. Niewątpliwą zaletą jest również to, że składniki pokarmowe, jakie zawiera mleko charakteryzują się wysoką przyswajalnością (znacznie wyższą w porównaniu do innych produktów, które również je posiadają)[2]. Przykładowo, z uwagi na obecność w mleku fosforu, którego ilość ma odpowiedni stosunek do zawartości wapnia oraz obecność laktozy i witaminy D- mleko jest produktem zalecanym ze względu na wysoką przyswajalność obecnego w nim wapnia[3].

Mleko jest także wartościowym produktem w diecie osób trenujących. Stanowi ono źródło dobrej jakości białka. Co więcej, białka serwatkowe z mleka charakteryzują się bardzo dobrym zestawieniem aminokwasów pełniących ważną funkcję w metabolizmie mięśni. Białka serwatkowe są to te same białka, które są obecne w odżywkach dla sportowców. Obecna zaś kazeina zapobiega katabolizmowi poabsorbcyjnemu[4]. Istotne jest również to, że mleko dostarcza węglowodanów i tłuszczy do organizmu. Dodatkowo, mleko, z uwagi na zawarty w nim sód dobrze wpływa na nawodnienie organizmu. Kolejną, niewątpliwą zaletą wprowadzenia mleka do diety sportowców są także zawarte w nim składniki mineralne i witaminy. Do diety osób aktywnych fizycznie włączane są także produkty mleczne. Chętnie spożywane są, np. jogurty zawierające żywe kultury bakterii, które wpływają bardzo dobrze na układ trawienny, m.in. regulując pracę jelit.

O właściwościach mleka i jego produktów, a przez to zaletach wynikających z ich spożywania można mówić długo, a przed wszystkim w różnych aspektach- wpływu na zdrowie, wygląd, samopoczucie itp. Dietetycy i lekarze zachęcają zatem, aby włączyć te produkty nabiałowe do swojej codziennej diety. Ważna jest przy tym świadomość o potrzebach własnego organizmu. Niewątpliwą zaletą jest szeroki asortyment produktów mlecznych dostępnych na rynku, dzięki czemu można je dobrać nie tylko odpowiednio do diety i oczekiwań, ale także zgodnie z preferencjami smakowymi.


[1] D. Kołożyn-Krajewska, T. Sikora, „Towaroznawstwo żywności”, WSiP, Warszawa, 2004 r., s. 42

[2] K. Mojka, Charakterystyka mlecznych napojów fermentowanych, http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-4-722.pdf

[3] D. Czerwińska, E. Gulińska, „Podstawy żywienia człowieka”, WSiP, Warszawa, 2005 r., s.38 - 40

[4] http://dbam-o-siebie.pl/bialko-serwatkowe-podczas-redukcji/

2016-11-10
Mleko krowie i produkty mleczne w codziennej diecie  pobierz

从2018年起乳制臻品项目由牛奶推广基金资助。

Od 2018 roku projekt jest finansowany że środków Funduszu Promocji Mleka.