TradeMilk | Europejskie Skarby MleczneTradeMilk | Europejskie Skarby Mleczne

Mleko modyfikowane w diecie dziecka

Czym jest mleko modyfikowane i na czym polega ta „modyfikacja”? Być może dla wielu osób nazwa ta brzmi zagadkowo i budzi podejrzenia czy nieufność. Tymczasem, nie tylko producenci dysponują wiedzą na temat mleka modyfikowanego, ale również mamy, które karmiąc nim swoje pociechy, na pewno przyjrzały się ze szczególną uwagą tym „modyfikacjom”.

Mleko modyfikowane - przeznaczone głównie dla maluchów, jest to mleko krowie, które podczas procesu obróbki zostało odpowiednie zmienione, aby swoim składem, jak najbardziej przypominało mleko matki. Modyfikacje mają na celu „odebranie” mleku krowiemu tego, co nie powinno znajdować się w diecie dzieci oraz „dodaniu” tego, co jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju.

Mleko modyfikowane w porównaniu do mleka krowiego ma m.in. zmniejszoną zawartość białek (białka mleka krowiego mogłyby obciążyć układ pokarmowy dziecka) i zmieniony ich skład - wprowadza się inne proporcje pomiędzy kazeiną, a białkami serwatkowymi. Tłuszcze obecne w mleku zamieniane są na oleje roślinne, a także zwiększona zostaje zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w mleku kobiecym, zaś w mleku krowim jest ich bardzo mało. Są one niezbędne dzieciom, m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu i układu odpornościowego[1]. Kolejna modyfikacja mleka krowiego polega na obniżeniu zawartości sodu, który w ilości, w jakiej znajduje się w mleku krowim, mógłby obciążać nerki malucha. Obniżana jest również zawartość m.in.  chloru i potasu[2].

Jak wyżej wspomniano, modyfikacje mleka krowiego , które są przeprowadzane, aby stworzyć mleko modyfikowane, nie polegają jedynie na ograniczaniu zbędnych dzieciom składników. Mleko modyfikowane jednocześnie jest wzbogacane o różne, niezbędne w rozwoju maluchów składniki. Przykładowo, mleko modyfikowane ma większą zawartość laktozy - podobną do ilości, którą posiada mleko matki. Laktoza stanowi bowiem  dla dziecka główne źródło węglowodanów, a tym samym w dużym stopniu pokrywa jego zapotrzebowanie na źródło energii. Wpływa również na rozwój mikroflory jelitowej i wchłanianie składników mineralnych, np. wapnia. W mleku modyfikowanym znajduje się również więcej niż w mleku krowim żelaza, którego niedobór mógłby prowadzić do anemii dziecka. Dodawane są również inne składniki mineralne, takie jak: jod, cynk i selen. Mleko modyfikowane wzbogacane jest także o witaminy: A, D, E, C i K[3]. Dodaje się do niego również probiotyki i prebiotyki oraz  taurynę, nukleotydy, selen, cynk i inne składniki[4].

Skład mleka modyfikowanego i wymagania jakościowe są określone odpowiednimi, restrykcyjnie przestrzeganymi  przepisami. Zapewnia to z jednej strony bezpieczeństwo tych produktów, a z drugiej w miarę jednolity skład poszczególnych rodzajów mleka modyfikowanego niezależnie od ich producenta.

Rodzajów mleka modyfikowanego jest kilka. Ze względu na wiek dziecka można wyróżnić:

  • mleko początkowe - dla niemowląt 0-6 miesięcy,
  • mleko następne - dla niemowląt 6-12 miesięcy,
  • mleko typu junior - dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Istnieje jeszcze kilka rodzajów mleka tzw. specjalistycznego. Wyróżnia się tu:

  • mleko hipoalergiczne,
  • mleko antyrefluksowe,
  • mleko z obniżoną zawartością laktozy,
  • mleko R/GR.

Mleka modyfikowane są odpowiednio oznaczone. W zależności od wieku dziecka stosuje się numerację: mleko początkowe - 1, mleko następne - 2, mleko junior - 3 (po pierwszym roku życia dziecka) i 4 (po 2 roku życia dziecka). Podobnie, właściwie oznaczone są mleka specjalistyczne, np. symbol HA- mleko hipoalergiczne, dla niemowląt z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii na białko mleka krowiego (np. w przypadku, gdy jego rodzeństwo lub rodzice mają stwierdzoną alergię), AR - mleko dla dzieci z tendencją do ulewania, R/GR - mleko z dodatkiem kleiku ryżowego dla dzieci z dużym apetytem, SL/SENSITIVE - mleko o obniżonej zawartości laktozy dla dzieci z wrażliwym przewodem pokarmowym, Pre - mleko zastępcze dla dzieci będących wcześniakami lub z niską masą urodzeniową.

Mleko modyfikowane jest coraz częściej i chętniej stosowane przez mamy. Nie tylko przez te, które z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią swojego dziecka. Jego stosowanie daje bowiem możliwość, aby również ojciec dziecka mógł karmić swoją pociechę. Niewątpliwie przyczynia się to do jego bliższego kontaktu z dzieckiem. Wprowadzenie mleka modyfikowanego pozwala również mamom na większą aktywność, np. powrót do pracy. Oczywiście nic nie zastąpi mleka mamy i bliskości jaką daje karmienie piersią, ale mleko modyfikowane stanowi dobrą alternatywę na różnych etapach rozwoju dziecka.

 [1] http://www.nazdrowie.pl/artykul/mleko-modyfikowane

[2]http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/mama-po-porodzie/mleko-modyfikowane-coraz-lepsze-i-bardziej-wartosciowe_35246.html

[3] Jw. oraz http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,80256,17395628,Witamina_K__witamina_D.html

[4] http://www.nazdrowie.pl/artykul/mleko-modyfikowane

2016-12-01
Mleko modyfikowane w diecie dziecka  pobierz

从2018年起乳制臻品项目由牛奶推广基金资助。

Od 2018 roku projekt jest finansowany że środków Funduszu Promocji Mleka.