TradeMilk | Europejskie Skarby MleczneTradeMilk | Europejskie Skarby Mleczne

O pozytywach spożycia produktów mlecznych

Mleko i jego produkty pierwotnie zagościły w jadłospisie ludzi w okresie rewolucji neolitycznej, która była procesem przechodzenia od łowiectwa i zbieractwa do rolniczo-hodowlanego trybu życia. Początkowo ludzie ograniczali się jedynie do spożywania przetworów, takich jak sery czy jogurt. Dziś jednak mamy do czynienia z szeroką gamą produktów, które stanowią podstawę diety większości krajów europejskich. Ich spożycie osiągnęło największy wzrost w Europie w ciągu ostatnich 500 lat, osiągając średni poziom 245kg rocznie na osobę w latach 2010 - 2012 (źródło: OECD-FAO Agricultural Outlook 2013 - © OECD 2013) w porównaniu do 23kg/os. w Chinach w 2013r. (źródło: Copa Cogeca, Raport Prasowy 12.05.2014).

Major dairy product consumption (in milk equivalent); źródło: OECD-FAO Agricultural Outlook 2013 - © OECD 2013

Na popularność wyrobów mlecznych niewątpliwie wpływa wiele czynników, takich jak smak, różnorodność, uniwersalność, ale również ich liczne walory odżywcze. Są one przede wszystkim bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia. Dr Hans de Beer z International Institute of Social History w Holandii na łamach czasopisma „Economics and Human Biology” opublikował wyniki badań, które dowodzą, iż dzieci, spożywające mleko rosną o 0,4cm więcej w ciągu roku niż ich unikający tego napoju rówieśnicy. Swoje wnioski oparł o badania przeprowadzone od 1926r. w renomowanych światowych ośrodkach (źródło http://nauka.newsweek.pl/mleko-wspomaga-dzieci-rozwoj-mleko-dla-dziecka-newsweek-pl,artykuly,272382,1.html). Wapń ma pozytywny wpływ na takie funkcje jak np. budowanie kości i zębów, krzepnięcie krwi, obniżanie ciśnienia, przekazywanie impulsów nerwowych (źródło Harvard School of Public Health). Należy także podkreślić fakt, iż produkty mleczne oprócz zawartości wapnia, mają w swoim składzie witaminę D, ułatwiającą jego wchłanianie. Innymi związkami, które przyczynia się do budowania mocnych kości są fosfor i proteiny, będące materiałem budulcowym organizmu (źródło: Dietary protein and skeletal health: a review of recent human research; 2011; National Center for Biotechnology Information). Badania wskazują, iż niskie spożycie protein może negatywne wpływać na zdrowie układu kostnego (Dietary protein: an essential nutrient for bone health; 2005; NCBI). Co więcej produkty mleczne, działają znacznie skuteczniej niż suplementy wapnia, a codzienne spożycie jogurtu może zmniejszać ryzyko złamań kości (Dairy products, yogurts, and bone health; 2014; The American Journal of Clinical Nutrition).

Wśród minerałów i witamin znajdujących się w mleku, serach i jogurtach można wymienić także potas, magnez, selen, ryboflawiny, witaminy A, B-12, B-5 i niacynę (źródło: Food and Agriculture Organization of the United Nations, ‘MILK and dairy products in human nutrition’).

Ciekawe wnioski zostały opublikowane na łamach New England Journal of Medicine w 2012 roku. Jak się okazuje państwa, w których ludzie spożywają najwięcej czekolady i mleka przodują w zdobywaniu nagród Nobla. Autorzy wzięli do badania 22 krajów z najwyższym spożyciem mleka, zgodnie z danymi Food and Agriculture Organization z 2007 roku. Znalazły się wśród nich również Chiny, niestety z najmniejszą liczbą laureatów tej prestiżowej nagrody na 10 mln mieszkańców, jak również najniższym spożyciem mleka, spośród badanych krajów. Na czele rankingu uplasowały się Szwecja i Szwajcaria. Naukowym wyjaśnieniem tej tezy jest obecność witaminy D w mleku, która pobudza pracę mózgu. Autorzy badania zachęcają do  spożycia mleka, jak również czekolady (żródło: Milk, chocolate, and Nobel prizes, Pract Neurology, BMJ – British Medical Journal). Idealną odpowiedzią na ten rodzaj zapotrzebowania zdaje się być mleko o smaku czekoladowym.

Źródło: © 2012 America’s Milk Processors. got milk?®

Istnieje pogląd jakoby nietolerancja laktozy uniemożliwiała ludziom spożywanie produktów mlecznych, jednak należy zdać sobie sprawę z faktu, iż nie wszystkie wyroby zawierają jednakową  dawkę tej substancji. Najlepszym wyborem dla takich osób są sery i jogurt które mają w swoim składzie znacznie mniej laktozy niż mleko. Oprócz tego jest ona łatwiej trawiona przez organizm (źródło: The Dairy Council, UK).

Program promocji europejskich produktów mlecznych o nazwie Trade Milk ma za zadanie rozpropagować ich spożycie w Chinach, gdzie wciąż pozostaje niskie i gdzie to bogate źródło wielu składników odżywczych z pewnością stałoby się wartościowym urozmaiceniem diety wielu mieszkańców.

从2018年起乳制臻品项目由牛奶推广基金资助。

Od 2018 roku projekt jest finansowany że środków Funduszu Promocji Mleka.